تبلیغات
الموتیان - گزارش اجمالی ششمین طرح زیست محیطی گروه دوستداران الموت

گزارش اجمالی ششمین طرح زیست محیطی گروه دوستداران الموت

تاریخ:جمعه 16 آبان 1393-11:16 ب.ظ

 

گزارش اجمالی ششمین طرح زیست محیطی گروه دوستداران الموت 

 

گروه دوستداران الموت در ادامه سلسله برنامه‌های آموزشی و ترویجی خود، با حضور در روستای زرآباد از توابع الموت شرقی، ششمین برنامه ترویجی و پاکسازی طبیعت را در روزهای 12 و 13 آبان 93 مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی با موفقیت به انجام رساند.

 

اعضای داوطلب گروه دوستداران الموت که پیش از این، در تاریخ 10 آبان 93 با نصب بنرهایی حاوی مضامین زیست محیطی در معابر اصلی روستای زرآباد، مرحله نخست اقدام خود را با همکاری دهیار پرتلاش این روستا، به نحوی شایسته به انجام رسانده بود، طبق برنامه از پیش تعیین شده، در ساعت 9 صبح روز 12 آبان ( تاسوعا ) با استقرار در مسیرهای منتهی به امامزاده سید علی اصغر که هر ساله میزبان هزاران نفر از عزاداران، مسافرین و گردشگران علاقمند است، نسبت به جمع‌آوری پسماندهای موجود در محل عبور دسته‌های عزاداری اقدام نمودند.

 

حضور منسجم و پرشور اعضای گروه، با ظاهری متحدالشکل و در هماهنگی کامل با برنامه‌های هیأت‌های عزاداری روستاهای اطراف، جلوه ویژه‌ای به برنامه گروه بخشیده و توجه و همراهی حاضران و عکس‌العمل همدلانه زائرین را در پی داشت، تا جاییکه به اذعان میزبانان، دهیار، شورای اسلامی و هیأت امنای امامزاده، تا کنون این میزان از همکاری مردم با مسؤولان برگزاری مراسم سابقه نداشته و از این حیث، روستای زرآباد امسال یکی از سالم‌ترین و پاکیزه‌ترین مراسم عزاداری را تجربه نمود.

 

این بخش از برنامه، تا پایان عزاداری های روز تاسوعا و با انتقال کامل پسماندهای جمع‌آوری شده توسط وسیله نقلیه ای که به همین منظور مهیا شده بود، تا ساعت 18 به طول انجامید. ضمن اینکه در این مدت، غرفه دوستداران الموت که جنب سقاخانه امامزاده دائر شده بود، محل رجوع مردم علاقمند و زائران گرامی بود و اهم فعالیت های گروه برای این دسته از مراجعین بیان می گردید.

 

بخش دوم اقدام گروه، پس از استراحتی کوتاه، از ساعت 21 روز 12 آبان ( تاسوعا ) تا ساعت 11 صبح روز 13 آبان ( عاشورا ) با حضور پیگیر و مداوم و خدمت رسانی بی وقفه اعضای گروه در میان خیل جمعیت عزادار و در حالی که بارش شدید برف و سرمای غافلگیرکننده، کار جمع‌آوری و انتقال پسماند به خارج از روستا را با مشکلاتی جدی مواجه کرده بود، خوشبختانه بر اساس زمان‌بندی پیش‌بینی شده به انجام رسید؛ در این بخش با توجه به اینکه هدف اصلی گروه دوستداران الموت، مبنی بر ترویج نگاه پاسداشت و حفاظت محیط زیست الموت، نیازمند مواجهه رو در رو با ذینفعان، معتمدان محلی، مسؤولان منطقه‌ای و ساکنان روستای زرآباد و روستاهای اطراف بود، حتی‌الامکان نشست ها و مذاکرات جداگانه‌ای با هر یک از گروه‌های فوق، توسط اعضای گروه ترتیب داده شد که از آن جمله می توان به مذاکره مفصل با امام جمعه منطقه الموت، نشست با اعضای هیأت امنای امامزاده زرآباد، بحث و تبادل نظر با دهیار زرآباد، معرفی گروه و فعالیت‌های متعدد آن به یکی از مسؤولین سازمان اوقاف استان قزوین، نشست با یکی از اعضای شورای اسلامی روستای زرآباد، معرفی گروه به امام جماعت مسجد جامع روستای زرآباد و همچنین دریافت نظرات ساکنین منازل همجوار امامزاده که بیشترین فشارها و آسیب‌های ناشی از تولید پسماند توسط زائران و مهمانان را تحمل می کنند، اشاره نمود.

 

شایان ذکر است که یکی از اهداف مهم گروه در این برنامه، انتقال و خارج کردن پسماند از روستا، در سریع ترین زمان ممکن بود که با توجه به شرایط نامساعد جوی، هرچند اختلالی چند ساعته در تحقق این هدف به وجود آمد اما با تلاش دلسوزانه و عنایت ویژه جناب آقای محمدی، دهیار محترم روستای زرآباد، بخش اعظم زباله های جمع‌آوری شده از روستا خارج گردید.

 

اعضای گروه در این بخش، همچنین با حضور اثرگذار خود در تمام ساعات شب عاشورا، در شن ریزی معابر و آماده نمودن محوطه اطراف مقبره امامراده سید علی اصغر جهت عزاداری و سینه زنی و برگزاری آیین های مرتبط، نهایت همکاری وهمیاری را با دست اندرکاران مراسم داشته و لحظه ای از خدمت رسانی به مردم دریغ نکردند. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که حجم زباله تولید شده در این دو شبانه روز، با توجه به استفاده روزافزون مردم از ظروف یکبار مصرف، به حدی است که چنانچه تمهیدی در مورد آن اندیشیده نشود و همه دستگاه‌های دولتی ذیربط در فرآیند جمع‌آوری و انتقال آن مشارکت جدی و مسؤولانه نداشته باشند و دست به دست هم ندهند، با توجه به مصادف شدن ایام عزاداری محرم با ماههای تابستان در سالهای آتی و نتیجتا حضور پرشمارتر مردم که فراتر از ظرفیت روستای زرآباد خواهد بود، شاهد صدمات جبران ناپذیری به طبیعت این روستا و منطقه الموت خواهیم بود.

 

با حضور هیأت عزاداری روستای زواردشت در صحن امامزاده و انجام آخرین مرحله پاکسازی، ششمین برنامه گروه دوستداران الموت با دستیابی به کلیه اهداف پیش بینی شده، به پایان رسید. در پایان، گروه دوستداران الموت بر خود لازم می داند که از همراهی همه دوستان و دوستدارن الموت که عاشقانه و با درک موقعیت در معرض خطر این خطه زیبا و گنجینه طبیعی ارزشمند، نهایت تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن و به انجام رسیدن این برنامه، به کار بستند تشکر و قدردانی نماید.

 

سپاس ویژه از خانواده محترم منصوری که امکان اسکان گروه را قبل و بعد از برگزاری برنامه، در روستای « اناده » فراهم نمودند. سپاس ویژه از جناب آقای محمدی دهیار فرهیخته و دلسوز روستای زرآباد که با انگیزه و تلاش مثال زدنی، زمینه های لازم جهت اجرای مناسب برنامه را اعم از اسکان اعضای گروه در زائرسرا، در اختیار قرار دادن امکانات و ابزار مورد نیاز و هماهنگی با سایر افراد و نهادهای مسؤول را فراهم نمودند و در طول مدت اقامت گروه در روستا، پا به پای اعضا، در همه مراحل حضور داشتند.

 

سپاس ویژه از خانواده محترم آزاد که در دوستی و محبت و پشتیبانی از گروه، سنگ تمام گذاشتند و گروه را مورد لطف و مهربانی خود قرار دادند. سپاس از جناب آقای عباسی، عضو محترم شورای اسلامی زرآباد که قوت قلبمان بودند. سپاس از جناب آقای اصغر آزاد رئیس هیأت امنای امامزاده و مسؤول زائرسرا که امکانات مورد نیاز گروه جهت اسکان و پذیرایی را فراهم نمودند؛ سپاس بی پایان از مردم خوب و مهربان و بافرهنگ روستای زرآباد که با روی خوش و بذل محبت و انرژی مثبت، ما را در خدمت رسانی به مردم فهیم منطقه الموت ثابت قدم تر نمودند. سپاس از اعضای محترم هلال احمر، به ویژه محمدرضا انصاری عزیز که هم در برنامه های گروه شرکت داشتند و هم امکان اسکان برخی از اعضا را در مدرسه روستای زرآباد فراهم نمودند. سپاس از مسؤولین محترم سازمان اوقاف قزوین، شبکه بهداشت روستای زرآباد، امام جماعت محترم روستای زرآباد جناب حجه الاسلام والمسلمین ابراهیم آزاد، نیروی انتظامی و راهداری منطقه الموت که هر یک به تناسب موقعیت و اختیارات خود، در هرچه بهتر برگزار شدن این مراسم نقشی مؤثر و بی بدیل ایفا نمودند.

 

و در نهایت، سپاس بیکران نثار اعضای عاشق، آگاه و مسؤولیت پذیر گروه، که مانند همیشه صادقانه و بی ریا، همت والای خود را مصروف آبادانی و پیشرفت سرزمین پدری و مادری خود نمودند و با حضور در این برنامه، برگ دیگری بر افتخارات بی نظیر گروه افزودند. گروه دوستداران الموت امیدوار است که بتواند با برنامه ریزی منسجم تر و اجرای ایده های نو، در سال آینده، برنامه ای به مراتب جامع تر و بی نقص تر را در روستاهای زرآباد و شورستان به مرحله اجرا درآورد. موفقیت و بهروزی همه عاشقان الموت، آرزوی همیشگی ماست. با مهر

 

 

 

پیام تشکر، شمس الدین رجبی  مدیر گروه دوستداران الموت:

 

دوستان سلام با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون شما اعضا محترم و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری ماه محرم... ششمین طرح ترویجی زیست محیطی گروه دوستداران الموت به همت جمعی از فعالین زیست محیطی ، مسولین ذی ربط محلی و عزادران حسینی و بویژه همکاری خوب دهیار محترم روستای زرآباد در روزهای 12و 13 آبان مصادف با تاسوعا و عاشوری حسینی بنحو احسن به مرحله اجرا در آمد. خوشحالیم که اعضا فعال گروه دوستداران الموت راه خود را شناخته و عزم خود را جذم کرده تا گام های ترویجی زیست محیطی را مرحله به مرحله طبق برنامه های از پیش تعین شده توسط عوامل اجرایی با کمک داوطلبان و علاقمندان به مرحله اجرا در آورد ،کما اینکه تا کنون با به اجرا در آوردن شش طرح، ترویجی زیست محیطی در طول کمتر از یکسال گذشته ،کارنامه مثبت و قابل قبولی از خود در بین مردم ،مسولین و دوستداران الموت ثبت و بنحو احسن به مرحله اجرا در آورده اند... خدا را شاکریم که دوستان بزرگوار و فرهیخته بویژه نسل جوان ، آنهم جوانان برومند الموتی نه تنها در فضای مجازی بلکه در فضای واقعی ،خود را در قبال منطقه مسول میدانند ودر انجام همه طرح ها ثابت کردند که خالصانه و بی منت بدون هیچ چشمداشتی در سرما و گرما صرفا" به عشق الموت و مردم آن دیار همیشه سربلند آماده خدمتگزاری هستند و تصمیم خود را گرفته تا برای رسیدن به اهداف والای فرهنگی و زیست محیطی همچنان بی منت و عاشقانه این راه را ادامه دهند... بی شک گروه دوستداران الموت با تکیه به خدا و اعتماد به نفس فعالین بزرگوارش در خدمت مردمی هستند! با نیازهای مشترک، فرهنگ مشترک و درد های مشترک.لذا خود را در قبال الموت و مردم مهربانش مسول میدانند و در همین راستا تا کنون ،شش طرح زیست محیطی را همانطور که اشاره شد در کمتر از یکسال بنحو احسن و شایسته علیرغم برخی از مشکلات و موانع پیش رو با عزم راسخ و بصیرت بی همتا و وحدت و همدلی به سرانجام رسانده است... در خاتمه از تلاش عوامل اجرایی و همه دوستان تاثیر گذار و شرکت کننده در طرح های زیست محیطی کمال تشکر را داریم.توفیق روز افزون همه دوستداران الموت را از خداوند باری تعالی مسلت مینماییم. درود خدا بر عزم راسخ و بصیرت بی همتایتان، خسته مباد گامهای استوارتان،در پناه حق سلامت پایدار باشید.

با تقدیم احترام مدیر گروه دوستداران الموت؛شمس الدین رجبی 93/7/14
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
viagra egitto
جمعه 17 خرداد 1398 03:50 ب.ظ

Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful information specially the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.
Marietta
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:29 ب.ظ
An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that
that you should publish more about this topic, it may not be a taboo matter but usually
folks don't discuss such subjects. To the next!
Best wishes!!
http://creolaoppenheimer.blogas.lt/hammer-toe-caused-by-trauma-19.html
شنبه 23 اردیبهشت 1396 08:00 ب.ظ
Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo