تبلیغات
الموتیان - احداث سد الموت و موضع یکجانبه!!

احداث سد الموت و موضع یکجانبه!!

تاریخ:سه شنبه 16 دی 1393-12:23 ب.ظ

  احداث سد الموت و موضع یکجانبه!!

 

با سلام و عرض ادب

شخصی با عنوان دوست ناشناس مطلبی را در ارتباط با احداث سد الموت برای بنده فرستاده اند که عینا" تقدیم شما  هموطنان گرامی  ، همولایتی های بزرگوار و  دوستداران الموت  میگردد ؛

سلام آقای رجبی

 نمیدونم چرا اینقدر موضع یکجانبه نسبت به این موضوع (احداث سد الموت ) گرفته اید. من با قسمتی از صحبت های شما موافقم ولی ما باید کل استان رو با هم ببینیم. از شما درخواست دارم به نوشته من توجه نمایید و اگر امکان داره به عنوان یه دوست از شما بخواهم که موضوعی رو که من مطرح میکنم نه از جانب خودتون بلکه از جانب یه دوست ناشناس در گروهتون مطرح کنید. چون من متاسفانه فعلا به شبکه اجتماعی دسترسی ندارم. الموت یکی از مناطق استان قزوین است ولی غیر از همین منطقه الموت هیچ نقطه ای از استان قزوین از حوضه آبریز الموت بهره مند نمیشوند و تمام آبها به حوضه گیلان منتقل خواهد شد و به نظر من اگر این طرح واقعا قصد عملی شدن داشته باشد اولین مسئولانی که به این طرح اعتراض خواهند کرد مسئولان استان گیلان خواهند بود. چون کشاوزی شرق گیلان وابسته به آب سد سفید رود است و صد در صد قبل از اجرای این طرح اونها مخالفت خواهند کرد.

 حالا برگردیم به داخل استان قزوین. نمی دونم چقدر از حال و روز وضعیت آب قزوین و در وسعت بزرگتر دشت قزوین خبر دارید. دشت قزوین یکی از حاصلخیزترین دشت های ایرانه به همین خاطر قبل از انقلاب کانال انتقال آب رو از طالقان تا قزوین کشیدند تا بتوانند این دشت رو آباد کنند ولی به هیچ وجه این آب برای دشت قزوین به این وسعت کافی نیست و ثانیا دشت قزوین هیچ رودخانه دائمی که بتواند آن رو سیراب کنه نداره.

 پس حالا فقط یک راه باقی میماند آن هم برداشت از آبهای زیر زمینی است و این آبهای زیر زمینی متاسفانه در دشت قزوین چیزی دیگه ازش باقی نمانده!! و هر روز شاهد نشست ناگهانی زمین در دشت قزوین و تمام شدن آب چاهها هستیم (این دو مورد رو خودم به عینه در سالها اخیر به کرات مشاهده کردم) و الان تمام چاه های غیر مجاز رو پلپ کردند و دولت شدیدا با حفر و استفاده از چاههای غیر مجاز برخورد میکنه که کار خوبی هم میکنه و از اون طرف چاههای  مجاز که آب اونها رو نوبتی به کشاورزان میفروشند هم جیره بندی شده و شاید به درصد کمی از کشاورزان آب چاه میرسه.

اداره جهاد کشاورزی قزوین یا اداره آب منطقه قزوین اطلاعیه رو در روستاها پخش کرده که کشاورزان برای سال دیگر (سال آبی که هم اکنون در آن هستیم از مهر93 تا شهریور94)  اصلا روی خرید آب از چاه یا آب از کانال حساب باز نکنند و در کل به کشت های آبی دلخوش نکنند!! چرا چون آبی تو چاهها نیست که بکشن بالا و به کشاورز بدن و چون اولویت با آشامیدن هست مجبور هستن آب شهر قزوین رو همینجوری تامین کنند. و کشت دیم هم متاسفانه با وضعیت بد بارندگی دشت قزوین حتی پول بذر و کارگرش رو برنمی گردونه.

 پس کشاورز چیزی تو زمین نمی کاره این یعنی بیکار شدن کشاورز و خودتون واقفید که چه تبعات بلند و کوتاه مدتی خواهد داشت این بیکاری و چه مشکلات اجتماعی رو برای بوجود خواهد آورد وقتی کسی پول نداشته باشه که نانش رو تهیه کنه چیکار کنه. دولت هم که مجبوره اول آب آشامیدنی مردم رو تامین کنه. و چون مناطق دشت قزوین به صورت دشت هستند جمعیتهای زیادی رو دربر میگیرند. و خیلی از مردم همین منطقه الموت در قزوین یا شهرهای اطراف قزوین ساکن اند و بعضی از روستاهای الموت تبدیل به خوش نشین و تابستان نشین شده. که البته این هم از معضلات کشور ماست.

در ضمن آب شهر قزوین هم در چند روز اول تابستان امسال با کاهش فشار شدید مواجه شده بود  و یه جورایی جیره بندی شده بود چون چاههایی که آب شهر قزوین رو تامین میکردند اصلا جوابگو نیاز مردم نبودند به همین خاطر مسئولان با لوله کشی سریع آب رو از چاههای بیدستان به قزوین منتقل کردند و مشکل رفع شد و گرنه آب قزوین تابستان امسال جیره بندی میشد  و با گرمای هوا وضع بدی برای اهالی قزوین و مناطق اطراف قزوین که خیلی از دوستان الموتی در آن ساکن هستند بوجود می آمد

حالا بر فرض مثال اگر چند روستا در الموت با احداث سد از بین بروند که البته اصلا خوب نیست و باید کارهای کارشناسی صورت بگیره که حداقل آسیب به روستاها و محیط زیست الموت برسه.این تخریب بهتر از این نیست که جمعیت چند صد هزار نفری  یا بهتر بگم بالای یک میلیون نفر (با احتساب الوند و محمدیه و بوئین زهرا و تاکستان شهرهای مستقر در محدوده دشت قزوین) رو بحران بی آب تهدید کنه.

 کدام بهتر است؟ متاسفانه مجبور شدن به تخریب چند روستا با جمعیت شاید چند هزار نفر یا بحران بی آبی برای جمعیت حدود یک میلیون نفر؟ آیا از الان نباید به فکر آینده بود؟ و در ضمن با کشت نشدن محصولات آبی مثل ذرت علوفه و گندم آبی قیمت این محصولات بخصوص علوفه دام (مثل امسال که قیمت ذرت علوفه دوبرابر شد) بالا خواهد رفت و روی قیمت لبنیات و گوشت دام تاثیر غیر مستقیم خواهد گذاشت.

ببخشید خیلی طولانی حرف زدم... معذرت میخواهم از شما (دوست نا شناس)

بخشی از نظرات و کامنت های دوستان  پیرامون احداث سد در الموت (صفحه دوستداران الموت)

 

Kia Elyasi

 

دوست عزیز ناشناسم سلام. انگار فراموش کرده‌اید ما انسانیم و قانون انسانیت با قانون جنگل فرق دارد. خیلی راحت عنوان فرموده اید که اگر چند روستا نابود شود تا مردم منطقه ای دیگر در رفاه باشند اشکالی ندارد. نمی‌دانم با زندگی در روستا آشنا هستی یا نه! چطور می‌توان تمام سختی‌هایی که یک روستایی تحمل می‌کند و از تمام امکاناتی که در شهر موجود است بی‌بهره است را نادیده گرفت و آنوقت برای رفاه مردمی در میان امکانات فراوان بیایم آن روستا و روستایی را در آبی که سرمایه حیات او و مزارع‌اش است دفن کنیم. سرنا را از سرگشادش دارید فوت می‌کنید

 

 

Reza Ahmadi

 

مرسی از دوست ناشناس با صحبتهای کارشناسانش.ایکاش مردم استان ما یه کمی همدل بودند....

 

 

Mahmoud Azizi Verki

 

 جلسه ایی با حضور مسئولین قزوین و رئیس مجلس درباره طرح انتقال آب شاهرود الموت به قزوین

...گویا آقایان یادشان رفته که دره سحر آمیز الموت ،تاریخ و هویت و فرهنگ مردمانیست که اگر از اسب بیفتند از اصل نمیفتند،... آقایان نمیخواهند به خود بقبولانند که الموت هم اکنون به خاطر طرح های غیر کارشناسانه آنها دست خوش تخریب گسترده محیط زیستی گردیده و بارها کوههای الموت را شکافتند و به نابودی کشاندند و آن را به چهار راه ارتباطی شمال تبدیل کرده اند!!! و حالا در فکر تغییر زیست بوم الموتند، مگر ظرفیت منطقه چقدر هست که حالا بیست روستا هم باید به خاطر آقایان نابود شود و ای کاش برنامه واقعی انتقال آب به قزوین بود،.... ای کاش.....دلم برای موطنم میسوزد.

 

 

Shahin Khademi

 

 بیچاره الموت٬بیچاره وطنم٬بیچاره تاریخ وطنم و بیچاره مردمانی که گرفتار کبر و غرور همنوعان خود خواهند شد. من با سد مشکل ندارم ولی هر گونه دست درازی به ساختار و تمدن و تاریخ و فرهنگ الموت یعنی بی احترامی به من و شما٬ که دقیقا وبه چشم همه ماها فقط شاهد اعمال راهسازی و تخریب کوهستانهای پرآبی که از این به بعد طبق قهر طبیعت دیگر آب نخواهند داشت٬بوده ایم!!!

 

Hossein Ali Rashvand Ave

 

دوست نا شناس، فرمودید. اولین معترض استان گیلان، مگر میشه رود خانه که چندین سال مسیرش پیدا کرده کج کنند جای دیگه بریزن، مگر نه اینکه، از الموت آب رو بگیرند کلا از حالت بکر، در میآید بابا الموت فقط همین آب داره پس تمام غم ما استان قزوین نه فقط منطقه الموت اگر سنگی هست به سینه میزنیم برای استان قزوین، نه برای الموت بالا پایین، دنبال این هستم که در قزوین اون چند روز افت فشار آب رو هم تجربه نکنه. لذا از حضرتعالی (دوست نا شناس) تقاضا دارم مو شکافانه مطالب رو دنبال کنید

 

Abolhassan Noori

 

سلام دوستان. خواهشم این است که از برخورد احساسی و برانگیختن احساسات خود و دیگران پرهیز کنیم و نگاه خودمان را با افق های دوردست بیاندازیم و سالهای دورتری را ببینیم و تا از مزایا و مضرات چیزی آگاهی کافی نداریم قضاوت نکنیم. الموت با احداث سد ویران نخواهد شد و بدون احداث سد نیز شتابان به سوی پیشرفت گام بر نخواهد داشت. الموت پاره ای از وطن ماست و نمی تواند و نخواسته است که مستقلا بر پای خود بایستد. مسئولانی در کشور هستند که آنها نیر تمام دغدغه های که دوستان عنوان کرده اند (بخصوص در مورد مسائل زیست محیطی) را دارند. اجازه بدهیم کار کارشناسی صورت پذیرد و به تصمیمی که اتخاذ خواهد شد احترام بگذاریم.

 

Hossein Ali Rashvand Ave

 

جناب نوری عرض کنم زمانی که بوجه برای کار، کارشناسی وارد بشه، هیچ مسولین بدشون نمیاد که یه پول هنگفت تزریق بشه،ضمنا سالیان سال هم ما شاهد این بودیم که بعضی از این دل سوز ها گل به خودی زیاد زدن، ما وظیفه داریم مردم منطقه روشن کنم. بابت تصمیم که فرمودید که اتخاذ میشه باید احترام گذاشت، وقتی استان قزوین. الموت با انتقال آب به مشکل میخوره دیگه چه احترامی، دریاچه ارومیه یکی از همین کار کارشناسی است

 

 

Abolhassan Noori

 

 آقای رشوند سلام و عرض ادب. این که کار کارشناسی به آن شایستگی که باید صورت بگیرد صورت نمی گیرد مشکلی است که رفع آن از عهده من و شما و بسیاری دیگر بر نمی آید. از مردم منطقه نیز کاری ساخته نیست که اگر من و شما به آنها روی بیاوریم چاره درستی اندیشیده شود. مگر ساکنین منطقه تخصصی دارند که بتوانند نظر کارشناسانه و واقع بینانه بدهند؟ بنابراین انتقال این سخنان به آنها صرفا به نگرانی آنها خواهد افزود و هیچ سودی نخواهد داشت. دوما اینکه نمی دانم برداشت جنابعالی از احداث سد چیست٬ ولی اصولا هیچ سدی احداث نمی شود که زمین های اطراف آن نتوانند از بهره وری آن استفاده کنند. قطعا کانالی برای آبیاری مناطق اطراف تعبیه خواهد شد٬ چه بسا به کمک آن بتوان نواحی ای که از آب رودخانه برخوردار نیستند را آباد کرد. مشکلات دریاچه ارومیه بحث مفصلی است که در این مجال نمی گنجد اما به این سادگی که می فرمایید نیز نیست و عوامل متعددی در آن دخیل هستند.

 

Ali Reza

 

 آیا شایعه ساخت سد در محدوده روستای کوچنان و اندج واقعیت دارد؟ در سالهای گذشته دراطراف رودخانه کوچنان گیج هایی قرار دادند و فردی بود که هر 12 ساعت درجه ارتفاع آب را یادداشت مینمود و بحث سد از ان سال مطرح شد هم اکنون میتوانید در زیر پل روستای کوچنان این گیج ها را مشاهده کنید ...انشا ا.... در هفته های آینده عکس آن را میگذارمقوی نیست، چیزی جز مصیبت و بر سر زدن در آینده برای مان نمی گذارد.

 

Shamseddin Rajabi

 

 بر طبق آخرین خبرها احداث سد الموت رود توسط وزیرنیروپیگیری خواهد شد...لازم به یاد آوری است که احداث سد بر روی الموت رود از هشت سال پیش مطرح و مصوب شده و هشت سال پیش در این زمینه مطالعاتی نیز بعمل آمد و مسولین ذی ربط در استان قزوین هزینه طرح مطالعاتی را در آن زمان پرداخت کرد ه اند! این طرح به دلایل مختلفی! تا به امروز ،به مرحله اجرا در نیامد! از طرفی هم استدلال وزیر نیروی وقت این بود که سد بزرگتری را در ارتفاعات 2000 احداث کنند که استانهای بیشتری را پوشش دهد! دوستان توجه داشته باشند که بحث انتقال آب الموت رود و احداث سد همانطور که اشاره شد از سالها قبل در دست اقدام وبررسی است ،خصوصا" از دولت نهم و دهم رسما" این موضوع مطرح شده که خوشبختانه!! یا متاسفانه ! مورد موافقت وزیر دولت‌های قبلی قرار نگرفت و این موضوع به دولت ؛ تدبیر و امید... دولت آقای روحانی کشیده شده است! نا گفته نماند ، آقای نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در سفر خود به استان قزوین درموردسد و آب الموت رود قول هایی به مسولین استانی داده اند، لذا تلاش مسولین و نمایندگان استان جهت اجرایی شدن این طرح یعنی اجرایی کردن انتقال آب الموت رود و احداث سد جدیست!منتهی در حال حاضر جزییات آن دقیقا" مطرح نشده یا حداقل بنده بی اطلاع هستم. بنظرحقیر بهتر است قبل از هرگونه جبهه گیری مثبت یا منفی ! تلاش شود تا به اخبار موثق در این راستا دست یابیم ،سپس با استفاده از تجارب اساتید اهل فن در این حوزه ،بویژه اساتیدی که آشنایی و تخصص لازم ،در زمینه؛ فواید و مضرات احداث سد درالموت را دارند بحث و گفتگو بعمل آید و از هرگونه شتاب زدگی و عمل غیر مسولانه و تحریک افکار عمومی پرهیز گردد ، امیدوارم با کمک مسولین دلسوز و افراد کاردان و مجرب آنچه را که صلاح مملکت و منطقه الموت است  اتفاق بیفتد نگرانی همه دوستان و دلسوزان الموتی بجاست ولی نباید در اینگونه مسایل شتاب زده عمل کرد،بنظرم در عین اطلاع رسانی و هوشیاری باید تلاش کنیم از کم و کیف موضوع بطور دقیق مطلع ، چنانچه با نظر کارشناسان و مردم منطقه احساس شد که دولت یا  جمعی در صدد خیانت و تضییع حقوق حقه ،مردم الموت هستند آنوقت از طریق قانونی و حرکت های مدنی ،جدا" با موضوع برخورد شود لذا در شرایط فعلی باید از هر گونه شتاب زدگی بپرهیزیم.  سپاس شمس الدین رجبی  (Shamseddin Rajabi)  
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
chocolate
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:08 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for chocolate
What is the Ilizarov method?
شنبه 11 شهریور 1396 09:42 ب.ظ
Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I've truly loved browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing to your feed and
I am hoping you write again soon!
std clinic near me
شنبه 3 تیر 1396 02:30 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی
مناسب اصل آیا واقعا نشستن کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به من
مؤمن متاسفانه فقط برای while.
من هنوز مشکل خود را با جهش
در مفروضات و یک خواهد را سادگی به پر کسانی که شکاف.

اگر شما که می توانید انجام من
خواهد مطمئنا بود مجذوب.
جمعه 15 آبان 1394 07:28 ب.ظ
ایاارزش اقتصادی الموت در سطح کلان کشور ارزیابی شده است؟اگرکل الموت به پارک ملی وزیستگاه وحوش تبدیل شود و الموتیان در دشت قزوین ساکن شوند رشد اقتصادی مطلوبتر نخواهد بود؟این یک فرضیه است و تعصب روی پیشنهاد خود ندارم از کلیه الموتیان عزیز و صاحب نظران تقاضا دارم اضهار نظر فرمایند
پاسخ شمس الدین رجبی : باسلام واحترام
در مورد فرضیه شمادوست گرامی ،بدون تردید علاقمندان و دوستداران المو ت قطعا" دلایل قانع کننده ایی در جهت مخالفت احداث سد داشته ودارند کما اینکه حقیر به انعکاس بخشی از نظرات دوستان در همین پست پرداخته ام...اما اینکه منطقه الموت در سطح کلان از نظر اقتصادی ارزیابی شده است یا نه؟! باید همه جوانب را دید و در همه حوزه های مختلف اقتصادیٰ ، فرهنگی...موضوع را بررسی کرد ...بحث اقتصادی تنها بخشی از موضوع منطقه در این راستا می باشد. در هرحال بنظر حقیر در این زمینه همانطور که اشاره شد باید ضمن شنیدن صدای مردم منطقه و کارشناسان محترم در حوزه های مختلف ...به این نتیجه رسید که آیا حتی مطرح کردن چنین فرضیه ایی برای منطقه الموت جایز است! بر طبق آخرین خبرها احداث سد الموت رود توسط وزیرنیروپیگیری خواهد شد...لازم به یاد آوری است که احداث سد بر روی الموت رود از هشت سال پیش مطرح و مصوب شده و هشت سال پیش در این زمینه مطالعاتی نیز بعمل آمد و مسولین ذی ربط در استان قزوین هزینه طرح مطالعاتی را در آن زمان پرداخت کرد ه اند! این طرح به دلایل مختلفی! تا به امروز ،به مرحله اجرا در نیامد! از طرفی هم استدلال وزیر نیروی وقت این بود که سد بزرگتری را در ارتفاعات 2000 احداث کنند که استانهای بیشتری را پوشش دهد! دوستان توجه داشته باشند که بحث انتقال آب الموت رود و احداث سد همانطور که اشاره شد از سالها قبل در دست اقدام وبررسی است ،خصوصا" از دولت نهم و دهم رسما" این موضوع مطرح شده که خوشبختانه!! یا متاسفانه ! مورد موافقت وزیر دولت‌های قبلی قرار نگرفت و این موضوع به دولت ؛ تدبیر و امید... دولت آقای روحانی کشیده شده است! نا گفته نماند ، آقای نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در سفر خود به استان قزوین درموردسد و آب الموت رود قول هایی به مسولین استانی داده اند، لذا تلاش مسولین و نمایندگان استان جهت اجرایی شدن این طرح یعنی اجرایی کردن انتقال آب الموت رود و احداث سد جدیست!منتهی در حال حاضر جزییات آن دقیقا" مطرح نشده یا حداقل بنده بی اطلاع هستم. بنظرحقیر بهتر است قبل از هرگونه جبهه گیری مثبت یا منفی ! تلاش شود تا به اخبار موثق در این راستا دست یابیم ،سپس با استفاده از تجارب اساتید اهل فن در این حوزه ،بویژه اساتیدی که آشنایی و تخصص لازم ،در زمینه؛ فواید و مضرات احداث سد درالموت را دارند بحث و گفتگو بعمل آید و از هرگونه شتاب زدگی و عمل غیر مسولانه و تحریک افکار عمومی پرهیز گردد ، امیدوارم با کمک مسولین دلسوز و افراد کاردان و مجرب آنچه را که صلاح مملکت و منطقه الموت است اتفاق بیفتد نگرانی همه دوستان و دلسوزان الموتی بجاست ولی نباید در اینگونه مسایل شتاب زده عمل کرد،بنظرم در عین اطلاع رسانی و هوشیاری باید تلاش کنیم از کم و کیف موضوع بطور دقیق مطلع ، چنانچه با نظر کارشناسان و مردم منطقه احساس شد که دولت یا جمعی در صدد خیانت و تضییع حقوق حقه ،مردم الموت هستند آنوقت از طریق قانونی و حرکت های مدنی ،جدا" با موضوع برخورد شود لذا در شرایط فعلی باید از هر گونه شتاب زدگی بپرهیزیم. سپاس شمس الدین رجبی (Shamseddin Rajabi)


ترابی
چهارشنبه 24 دی 1393 10:48 ب.ظ
مسئولین دلسوز!اونها فقط دلشون برای جیبشون میسوزه .جز بی فکری و کج اندیشی کار دیگه ای هم مگه بلدن؟مدتها الموت و الموتی هارو نادیده گرفتن حالا هم می خوان خونه آب و اجدادی ما و آرامگاه عزیزانمون رو ویران و خراب کنن.کاری برامون نکردند حالا میخوان کار دستمون بدن و با کارشناسی های نادرست تنها چراغ امید ما رو خاموش کنند.جز نفرت و بددلی چیز دیگری در دل ما خلق نکردند.تا کی مقابله یاوه گوئی ها بی تفاوت باشیم.ما هرگز اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.مردمی که زمین حکم ناموس برایشان دارد ،هرگز در مقابل این حرکت ها سکوت نخواهند کرد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo